„Св. Троица", с. Хаджиево - християнски хра
Коректор:Йорданка Николова
Свети Николай - гр. Ветрен
Самата църква „Св. Николай” първоначално е била построена в 1840 г., но през Априлското въстание е била опожарена от тогавашната османска власт. Будните и родолюбиви християни от Ветрен обаче я съграждат отново след Освобождението. Това станало само в рамките на 3 години.
Църква "Възнесение Господне", с. Юнаците
Църквата е построена през 1907г. с доброволния труд и средства на всички тогавашни жители на село Юнаците и представлява точно копие на Солунска църква от 19-ти век.
Арменска църква "Сурп Степанос"
Първата копка на храма е направена на 4 юли 2005 г.
„Св.Димитър"с. Априлци

Св. Богородица - с. Огняново
„Св. Богородица", черква в с. Огняново - християнски храм. Еднокорабна, вкопана сграда, построена през 1864 г.
"Св. Атанасий", с. Мало конаре
„Св. Атанасий" - с. Мало конаре - християнски храм. С. Мало Конаре се отнася към Пловдивска епархия, духовна окол.
"Св. Георги"- с. Ивайло
„Св. Георги" с. Ивайло - християнски храм. До 1941 г. в селото няма черква.
"Св.Троица" - с. Хаджиево
„Св.Димитър"с. Априлци

"Св. вмчк Георги Победоносец
Храм "Св. вмчк Георги Победоносец" е най-новият и вторият по големина от Пазарджишките храмове. Осветен е през 2003 г. от Негово
Св.Богородица - с.Огняново
„Св. Богородица", черква в с. Огняново - християнски храм. Еднокорабна, вкопана сграда, построена през 1864 г. След Освобождението (1878 г.) се извършва надзиждане на старата постройка и се прави нов покрив по немска технология. През 1913 г. в черковния двор е построена камбанария. Първият свещ. е Никола от Мелник. През годините в храма служат свещениците: Захарий Трендафилов (от с. Хаджиево), Васил Добрев, Васил Кузев (от с. Синитево), Никола Гарчев (от с. Поибрене), Александър Стоянов (от гр. Пазарджик), Тодор Ат. Иванов (1973).
"Св.Арахангел Михаил"-Главиница
"Св. АрахангелМихаил", с. Главиница.
Християнски храм. Построена по инициатива и със средства на Ангел Цветанов от с. Ветрен през 1905, осветена (1906) от Пловдивския митрополит Максим. Кръстокуполна, с изградена към нея камбанария. Размери: дълж. - 18 м., шир. - 13 м., вис. - 10 м.
„Св.Великомъченица Неделя"-Дебръщица
„Св. Великомъченица Неделя", с. Дебръщица - християнски храм. Построена през 1761 г. Според предание е била вкопана в земята, скрита в дъбова гора. Стефан Захариев съобщава, че през 1834 е съборена, за да се построи нова.
"Св.Георги"-с.Ивайло
„Св. Георги" с. Ивайло - християнски храм. До 1941 г. в селото няма черква. Като енория се числят към черквата „ Св. св. Константин и Елена " в гр. Пазарджик. По инициатива на Стойко Георгиев Велев през 1922-1923 г. се поставя въпросът за самостоятелна черква в селото. Под ръководството на архитект-проектант Стоян Михайлов се изработват чертежите (1937 г.).
„Св. Арахангел Михаил" - гр. Пазарджик
„Св. Арахангел Михаил" - гр. Пазарджик - храм за извършване на християнско богослужение. Построена (1860 г.) от брациговските майстори Хр. Бояшш (Троянов), Дамян Попов - Петковичин, Иван Гинков - Ването и Ангел Райков. Застлана с плочи (1861 г.), заплатени от бакалския еснаф на майстор Гено. Колоните завършват с капители, украсени с орнаменти. Инициатори за строежа и освещаването (1871 г.) са чиксалънците х. Раде, х. Илиев, Илия Костадинов-Беловеца, Т. Владев и Христоско Цоков.
"Св.Димитър"-Патленица
"Св. Димитър" - с. Паталеница - християнски храм. Построена върху основите на по-стара черква - „Св. Пантелеймон", върху старо елинско капище. Открита мраморна плоча с надпис: „Направи се от Григорий, протосватарий и дукс на Пловдив Куркуа 1090 г." По време на османската власт е затрупана с пръст и представлява могила.
"Св. Константин и Елена" - гр. Пазарджик
"Св. Константин и Елена" - гр. Пазарджик. През 1848 г. след издаване на султански ферман в Татар Пазарджик е построена църквата „Св. Костадин”. Главна заслуга за това има богатият и влиятелен търговец хаджи Раде Куркударов и неговият баща хаджи Илия Стаматович, който е заплатил десетина лири за издаване на разрешението за строеж на църквата. Храмът е бил построен от дърво и първи свещеник е бил отец Георги Николов. Още преди да бъде построена църквата в двора ѝ на 8 ноември 1847 г. отваря второто училище в града.
„Св. Богородица" ГР. ПАЗАРДЖИК
„Св. Богородица" ГР. ПАЗАРДЖИК
Първата черква в града. Тя е малка, дървена, вкопана в земята извън града. Не е известно кога е изградена. Името на свещенослужителя Велчо поп в Пазарджик, записан в турския данъчен регистър (1641-1642 г.), свидетелства за съществуването на черквата през първата половина на ХVII в. Пръв Луиджи Марсили съобщава (1680 г.), че в града има черква, „посветена на Св. Мария" (Богородица).
„Свето Преображение Господне”
Строежът на църквата „Свето Преображение Господне” е започнал през 1859-60 година, а нейното освещаване става през 1862 г.
По време на църковно-народните борби гръцките духовници, които настояват богослужението да продължи да се води на гръцки език, са изгонени от църквата „Света Богородица” и на тях е предложено да служат в параклиса „Света Неделя”, намиращ се в непосредствена близост до храм „Света Богородица”. Те обаче решават с помощта на български еснафи да построят храм, в който да се служи на гръцки език.
Св. Петка", гр. Пазарджик -
„Св. Петка", гр. Пазарджик - християнски храм. Третата поред построена черква в гр. Пазарджик. Разположена в Петковски квартал. Причината за по-късното построяване на храма е, че българското население тук е по-малочислено и в съседство с него преобладавало мюсюлманско население. Направените няколко по-ранни опита да бъде построена черква са осуетявани от турците. Като година на нейното построяване